Frankowicze nabici we FRANKA czyli oszukani na kredyt hipoteczny

Kredyt we frankach szwajcarskich – kto jest winien problemom i o co chodzi Frankowiczom? Dlaczego rząd ma pomagać tym, którzy mieli kredyty we frankach szwajcarskich? Co jest powodem i przyczyną problemów w w spłacie kredytu w obcej walucie? Nabici we franka ale dlaczego i w jaki sposób? Kredyt hippoteczny we frankach – pomoc oszukanym przez banki. Frankowicze – pomoc kkredytobiorcą. Frank szwajcarski kredyt hipoteka i oszustwo banków.

Tytułem wstępu

Pomoc konsumentom - zadanie fundacji

Mówiąc w skrócie, Fundacja Daje Siebie specjalizuje się w pomocy konsumentom przy odstąpieniu od umowy, najczęściej zawartej między seniorem a organizatorem pokazów sprzedażowych. Jednak to nie seniorzy nas w sieci odnajdują – to ich dzieci i wnuki – czyli nieco młodsze pokolenie. I to właśnie Ci młodsi, kilkukrotnie zadali nam pytanie – czy pomagamy też Frankowiczom.

Hola Hola !!! Fundacja ma pomagać oszukanym i wykorzystanym – nie pseudo biznesmenom którzy myśląc, że uda im się płacić mniejsze raty kredytu, zaciągnęli zobowiązania w obcej walucie.  A tu psikus – kurs franka poszedł do góry i to znacznie, i zamiast “mini ratki” wyszedł wielki klops. 
Widziały gały co brały !!! Źle zainwestowałeś ? Płacz i płać ! Nie oczekuj ani wsparcia ani litości –  Frankowiczów zgubiła zachłanność i pazerność – sami sobie winni !

Ot takie zdanie wielu polaków na temat frankowiczów.

Tak w wielkim skrócie myśli wielu  Polaków. My też tak myśleliśmy i takie o frankowiczach zdanie mieliśmy. Temat okazał się być jednak dożo bardziej zawiły i zagmatwany. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy frankowicze są “po jednych pieniądzach”. Niektórzy zostali dosłownie … nabici na Franka i nie była to  kwestia ich wyboru czy decyzji.

Frankowicze | Nabici we franki | Kredyty we frankach Fundacja Daje Siebie

Frankowicze - zostali oszukani czy źle zainwestowali?

O sprawie związanej z zaciąganiem przez Polaków kredytów we frankach szwajcarskich napisano już tak dużo i powiedziano tak wiele, że nie ma sensu aby w tym miejscu temat zbyt długo wałkować. Przeciętny polak, który z kredytem hipotecznym we frankach nie ma nic wspólnego uważa, że Frankowicze sami sobie są winni oraz, że nie mają prawa do nikogo mieć pretensji. Powinni bowiem spodziewać się , że kurs franka podskoczy do góry. A to, że podskoczył aż tak mocno i aż tak diametralnie – no cóż – niefart.
Wystarczy jednak troszkę zagłębić się w temat, by dojść do wniosków, że wzrost kursu franka – to wierzchołek góry lodowej. Mało tego – zdaniem niektórych specjalistów – gdyby kurs franka szwajcarskiego nie poszybował aż tak wysoko – nie wyszłyby na światło dzienne pewne nieprawidłowości, które przyczyniły się do tragicznej sytuacji wielu naszych rodaków.
Posłuchaliśmy wypowiedzi specjalistów, posłuchaliśmy opinii ludzi którzy zaciągnęli kredyt we frankach, i dochodzimy do wniosku – że niektórzy z nich bez wątpienia zostali oszukani. A jak już wspomniano na samym początku – Fundacja Daje Siebie oszukanym konsumentom ma za zadanie pomóc.  .

Zacznijmy od pobieżnego wyjaśnienia i odpowiedzi na pytanie :
O CO CHODZI  FRANKOWICZOM?
I DLACZEGO UWAŻAJĄ ŻE ZOSTALI OSZUKANI PRZEZ BANKI?

Niska zdolność kredytowa - no ... chyba że

Oczywista sprawa – bank musi sprawdzić zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy i oszacować czy będzie on wstanie spłacać comiesięczne raty. Tym bardziej, że kredyt często przyznawany jest na kilkanaście /kilkadziesiąt lat.
Standardowa zagrywka banków wyglądała tak, że – załóżmy małżeństwo młodych ludzi osiągało zdolność kredytową i bank mógł udzielić im kredytu w POLSKICH ZŁOTYCH w wysokości 200-250 tysięcy złotych. Jak na wymarzony dom czy mieszkanie – troszkę mało.

Znienacka pojawiający się Pan Bankier, grając dobrego przyjaciela, znawcę i doradcę, niby od niechcenia, niby na uszko, niby w tajemnicy – przedstawiał ofertę kredytu hipotecznego, nie w złotówkach  lecz we frankach. Kredyt pewny jak w szwajcarskim banku – w końcu to waluta bankierów, stabilna, nie mająca wahań, stała, och i ach.
I cóż za zrządzenie losu – to samo młode małżeństwo , przy tych samych zarobkach, z tymi samymi perspektywami na przyszłość, decydując się na kredyt we frankach  mieli większą zdolność kredytową , np 350-450 tysięcy złotych.

W czym tkwi haczyk? – pyta Kowalski.
No w tym że kurs może nieznacznie iść do góry – a to jest  jakieś tam ryzyko – nieznaczne , ale jest – odpowiada Pan Bankier.
Ale kurs może też spaść. Pan bankier jednak zapewniał, że okazja jest tylko dlatego tak wielka, bo bank takich klientów jak młode małżeństwo ma tysiące i kupuje hurtem walutę szwajcarską i dlatego dostaje taki atrakcyjne stawki.
No a poza tym – przecież wszystkiemu przygląda się Ministerstwo Finansów no i KNF.

Młode małżeństwo nie ma wyboru. w złotówkach kredyt – nie wystarczyłby na własne M.
A uzbieranie brakujących tysięcy – to kilka kolejnych lat.
Nie ma wyboru. Kredyt – franki – zaczynamy karuzelę rat.

Frankowicze | Nabici we franki | Kredyty we frankach Fundacja Daje Siebie

Pytanie: W jakiej walucie jest kredyt we frankach szwajcarskich?

Odpowiedz: Kredyt we frankach jest ... w Polskich złotówkach

Banki w Polsce wykorzystały tylko franka szwajcarskiego jako walutę, która dobrze się ludziom kojarzy. Bank tak naprawdę nie kupował szwajcarskiego pieniądza ale “udawał, że to robi” aby naliczać klientom opłaty za przewalutowanie (którego nie było). Mało tego , kurs tego “wirtualnego franka” ustalał nie rynek ale zarząd danego banku, i jak nie łatwo się domyśleć, zawsze wzwyż. A na nieszczęście frankowiczów – nałożyło się to na faktyczny wzrost kursu “prawdziwego franka” – idealnie dla bankierów.

Bank – nie kupował obcej waluty, cały czas obracał złotówkami.
Konsument dostawał transze pieniędzy – w złotówkach
Spłata miesięcznej raty – w złotówkach.
Gdzie więc franki ? Na papierku – Bo nawet nie w sejfach polskich banków.

Spłata w złotówkach według kursu "widzi mi się"

Kredyty frankowe nie były wypłacane w obcej walucie lecz w przeliczeniu franka na złotówki. To  znaczy , że wysokość kredytu przyznana była wg. kursu franka z danego dnia a spłacana rata była przeliczana na kurs franka z dnia spłaty raty. A zatem, w uproszczeniu, jeżeli w dniu uruchomienia kredytu o równowartości 100 000 CHF frank kosztuje 2 zł, to kredytobiorca uzyskuje 200 000 PLN. Ale jeżeli w dniu przypadającym na spłatę zobowiązania kurs franka wzrasta do 3 zł, to i całe główne zobowiązanie zwiększa się do 300 000 PLN. De facto jednak kredytobiorca podpisując umowę nie wie, ile ostatecznie będzie musiał zwrócić w przyszłości bankowi. Bardziej przypomina to gre na giełdzie aniżeli spłatę kredytu.

Warto tu też podkreślić że klient z tej gry nie może się wycofać – nie może też sprzedać nieruchomości obłożonej kredytem.

W szczególności kontrowersje wzbudził zapis stanowiący, iż kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu zgodnie z tabelą kursów walut danego banku. Miernikiem wysokości raty nie był realny kurs franka  lecz kurs dowolnie przyjęty przez bank, przy czym nie informowano klienta o zasadach ustalania kursu danej waluty. Banki mogły dodatkowo zarabiać na tzw. spreadzie, czyli różnicy między średnim kursem NBP a „bankowym” kursem waluty. Jednocześnie banki nie zgadzały się na spłatę zobowiązań bezpośrednio we frankach szwajcarskich

Kredyty frankowe- zbyt wiele niejasności i zbyt wiele podejrzeń

Jak widać, sam zarys i pobieżne przedstawienie sytuacji , w jakiej znaleźli się kredytobiorcy, może wzbudzić pewne podejrzenia. A przecież to dopiero wstąp do przedstawienia dużo głębszego i bardziej złożonego problemu. I to problemu z którym spotkały ię setki tysięcy rodzin na terenie całego kraju. 

Postaramy się w miarę systematycznie, publikować nowe informacje, które każdemu pozwolą bliżej przyjrzeć się sprawie kredytów we frankach, które tak ochoczo banki udzielały.

Już teraz chcemy wyraźnie powiedzieć, że jeżeli na Tobie lub na kimś z Twoicjh bliskich ciąży kredyt we frankach, istnieje dość duża szansa na … nazwijmy to … zadośćuczynienie wypłacone Tobie przez bank. W konsekwencji na zmniejszenie raty kredytu a nawet odszkodowanie i zastrzyk gotówki przelany przez bank na Twoje konto. 
Aby dowiedzieć się jaka jest szansa w Twoim przypadku – uzupełnij wstępny formularz kontaktowy, jaki widzisz poniżej.

Wstęp do analizy

Podobne i powiązane